אמנות חברתית

 
מתווה לקבוצת מיומנויות חברתיות
אחרי שנים של ניסיון בעבודה טיפולית פרטנית וקבוצתית, הדרכות הורים ושיעורי עזר, החלטנו בתלתן לצקת את כל הידע של אנשי המקצוע שלנו לתוך קבוצות ייחודיות למיומנויות חברתיות.

קבוצת מיומנויות חברתיות ב "תלתן" משלבת באופן ייחודי בין דרך עבודה חווייתית ותהליכית, המבוססת על תפיסת העולם הדינמית, לבין כלים מעשיים מתחום האימון והפסיכולוגיה הקוגניטיבית (cbt).
הקבוצות מובנות מראש מבחינת מספר המפגשים (15) והתוכן של כל מפגש. את הקבוצות ינחו מטפלות באמנויות העובדות במרכז.
הקבוצות מיועדות לילדים ומתבגרים בכל הגילאים, כאשר נעשות התאמות בתכנים ובפעילויות בהתאם לגיל. כל קבוצה מונה 4-6 ילדים, ומנחה אחת או שתיים, בהתאם לגודל ולאופי הקבוצה.

מבנה המפגשים: בכל מפגש נעלה על סדר היום נושא הקשור לתחום החברתי, ונתנסה בו בדרך חווייתית- באמצעות אמנות, תנועה, סיפור, משחק ודרמה. במקביל, נעגן ונגדיר את הנושא בדרך קונקרטית, ולעתים נטיל על הילדים משימה הקשורה לנושא זה. כל מפגש יסתיים בשיחה, שמטרתה לעבד את מה שהתרחש ואשר דרכה יתרגלו הילדים את היכולת להבחין מה הרגישו בסיטואציה מסוימת ואיך פעלו. כמו כן, בהזדמנות זו נתרגל מיומנויות בסיסיות של שיחה.
את המפגשים ילוו 2 עזרים חשובים: האחד, פנקס שבו יתבקשו לרשום בכל שבוע 3 דברים טובים שקרו להם. המטרה של פנקס זה היא ללמד את הילדים לחשוב בצורה חיובית, ולעודד אותם לשתף את הקבוצה בנעשה בחייהם. הכלי השני בו נשתמש הוא ניקוד על ערכים שאנו רוצים להטמיע, כגון היכולת לעודד, לפרגן, להקשיב, להפסיד בכבוד ועוד.

תהליך הקבלה לקבוצה: לאחר שיחת טלפון ראשונית, נזמין את ההורים ואת הילד למפגש משותף עם מנחות הקבוצה. במפגש זה נערוך היכרות ראשונית ונבדוק את ההתאמה לקבוצה המתגבשת. בנוסף לכך, במהלך הקבוצה נפגוש את ההורים פעמיים נוספות. מטרת המפגשים הללו לעדכן את ההורים בנעשה בקבוצה ולשמוע מהם מה מתרחש מחוצה לה, וכן להדריך את ההורים ולתמוך בהם בהתמודדות שלהם עם הילד. במקרה הצורך, נציע להורים הדרכה אינטנסיבית ומעמיקה יותר.

בין הנושאים אשר יועלו בקבוצה:  איך אני מציג את עצמי בקבוצה חדשה, הצטרפות לקבוצה קיימת, גמישות, שיתוף והתייעצות, שמירה על המקום הייחודי בתוך קבוצה, תחרות והשוואה, פרשנות של סיטואציות חברתיות, התמודדות עם קונפליקטים.
 
 
סדר המפגשים:
1.      היכרות
2.       איך אני מציג את עצמי בקבוצה חדשה
3.      מחשבות חיוביות
4.      הצטרפות לקבוצה קיימת
5.      גמישות
6.      גמישות
7.      המקום שלי בתוך קבוצה
8.      שיתוף והתייעצות
9.      איך לאזן בין המקום הייחודי שלי לבין שיתוף פעולה בקבוצה
10. התמודדות עם תחרות והשוואה
11. פרשנות של סיטואציות חברתיות
12. מיקוד שליטה פנימי
13. התמודדות עם קונפליקטים
14. פרידה
15. פרידה
 
·        שינויים עשויים להתרחש בהתאם לאופי ולעבודתה של כל קבוצה.
 

 
חומרי לימוד - בקרוב

 
צור קשר
 
מועדון שיעורי בית
 
הרצאות וימי עיון
 
ENGLISH

 

להתנסות חינם
לייבסיטי - בניית אתרים